A munkaerőpiac folyamatosan változik, és a vállalatok egyre inkább felismerik a sokszínűség és a társadalmi felelősségvállalás fontosságát. Ugyanakkor még mindig meglehetősen nagy összegeket fizetnek be az államkasszába, mert nem alkalmaznak speciális igényekkel rendelkező embereket.
A rehabilitációs hozzájárulás intézménye elvileg azért van, hogy ösztönözze a munkáltatókat arra, hogy alkalmazzanak MMK (megváltozott munkaképességű) kollégákat. Ez tulajdonképpen egy pénzbüntetés, amely azon vállalatokat sújtja, akiknél nem dolgozik 25 munkavállalónként legalább egy MKK ember. Jelenthet-e az MMK munkaerő alkalmazása jóval többet, mint a rehabilitációs hozzájárulás befizetésének elkerülése? Rövid összefoglalónkban körüljárjuk a vállalatok motivációit és azokat az előnyöket, amelyeket a MMK munkaerő integrálása jelenthet a munkahelyeken.
A rehabilitációs hozzájárulás egy, a munkáltató által évente fizetendő összeg, hogyha az adott cég vagy vállalat nem alkalmaz 25 munkavállalónként legalább egy MKK munkavállalót. Ez az összeg jelenleg Magyarországon 2,4 millió forint minden 25 emberenként hiányzó MKK munkavállaló után évente. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) 22-26. paragrafusai részletesen szabályozzák a rehabilitációs hozzájárulás kötelezettségének keletkezését, mértékét és alapját. A törvény kitér a mentesség lehetőségeire, a fizetésre kötelezett személyek körére, valamint a bevallás és a fizetés végrehajtásának rendjére. Emellett pontosan meghatározza a megváltozott munkaképességű személyek kategóriáját is.
A Skilly tapasztalatai alapján azonban amikor egy 25 főnél több munkavállalót alkalmazó cég úgy dönt, hogy szeretné elkerülni ennek a viszonylag nagy összegnek a rendszeres befizetését, sokkal többről dönt: már rövid távon is tapasztalható pozitív változások figyelhetőek meg a csapatban, amelybe integrálnak egy MKK kollégát.
Az egyik ilyen pozitív változás a közvetlen befogadó csapaton figyelhető meg: a kollégák sokkal jobb probléma megoldóvá válnak, hiszen a speciális igények gyakran kreatív megoldásokat igényelnek. Gyakran ráadásul az MKK kollégák ilyen jellegű igényei az ép kollégáknak is előnyösek, csak eddig valamiért nem kerültek felszínre. A pontos és rendszeres visszajelzés például a pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek speciális igénye, amely, lássuk be, hogy remek szervezeti kommunikáció és kultúra irányába vezető út.
Pozitív változás makro szinten is megfigyelhető, ugyanis, ha cég társadalmi felelősséget vállal a fogyatékossággal élő emberek nyílt munkaerő-piaci integrálásában, akkor az egy olyan ügy, amely büszkeséggel és motivációval töltheti el az ott dolgozókat. Kutatások bizonyították, hogy a Z-generációs munkavállalóknak döntő szerepet játszik egy cég melletti elköteleződésében, hogy az adott vállalat képvisel-e valamilyen társadalmilag fontos ügyet, aktívan tesz-e a társadalmi sokszínűség és elfogadás előremozdításában.
A MKK munkavállaló kifejezés sokkal több, mint, egy HR-esek által használt terminus – csapatszellem növelés, kreativitás és társadalmi felelősségvállalás rejtőzik benne. Ezért amikor egy vállalat úgy dönt, hogy arra az útra lép, hogy alkalmazzon egy speciális igényekkel rendelkező munkavállalót, akkor nem csak ennek az egyénnek változtatja meg az életét, hanem a sokat tesz a céges kultúra fejlődéséért, illetve a társadalmi szerepet is vállal, amely aztán jó példa lehet a többi HR döntéshozó számára is. Egy-egy sikersztori ösztönzőleg hat a többi cégre, és motiválja őket abban, hogy tegyenek lépéseket MKK emberek felvétele felé.
A Skilly elkötelezett abban, hogy hidat építsen a MKK munkavállalók és a cégek között, számos szolgáltatásunkkal segítjük a toborzást, a felvételt és a beilleszkedést is. Szakembereink elmélyült tudással és tapasztalattal rendelkeznek, és készen állnak arra, hogy megsegítsék a kezdeti lépéseket, összekössék az elszánt MKK jelölteket a számukra legmegfelőbb pozíciókkal.