Szeretnénk, ha minél többen a helyes és érzékeny kifejezéseket használnátok, hogy ezzel is közösen csökkentsük a társadalmi előítéleteket.
Sajnos nagyon sokszor tapasztaljuk, hogy az érzéketlen és elavult szóhasználat az érintetteket egy kategóriába sorolja: olyan embereket egyesít egyetlen szóval, akik rendkívül különbözőek.
Fogyatékosok. Siketek. Tolószékesek.
Az emberek többek a fogyatékosságuknál,
így nem illethetőek csupán egy jelzővel. Mert nem azt mondjuk, hogy megérkeztek a viccesek, hanem megérkeztek a vicces színészek.
Mindig a személy, az identitás az első, nem a hozzá kapcsolódó jelző vagy melléknév.
Ne legyen ez másképp a többségtől eltérő emberek esetében sem. Ne az állapotuk alapján határozzuk meg őket, hanem tekintsünk rájuk, mint személyiségre.
Ugye, hogy ezt a nyelvhasználatban is tökéletesen lehet érvényesíteni?
Fogyatékossággal élő munkavállalók. Siket személyek. Kerekesszékes járókelők. Látássérült álláskeresők. Mindjárt másképp hangzik!
A megfelelő szóhasználat kifejezi, hogy a fogyatékosság csak egy aspektusa annak, aki ő valójában. Nem redukálja az egyént a diagnózisra, hanem az egyedi tapasztalatokat helyezi előtérbe. Bármiféle fogyatékosság ugyanis nem hiányosság, egyszerűen másféle tapasztalat.
NÉHÁNY PÉLDA, HOGY HOGYAN HASZNÁLD HELYESEN!
hallássérültek HELYETT hallássérült emberek
autisták HELYETT autizmussal élő személyek VAGY autizmusban érintett emberek
fogyatékkal élő HELYETT fogyatékossággal élő ember
fogyi ember HELYETT fogyatékossággal élő ember
fogyatékkal élő személy HELYETT fogyatékossággal élő személy
A Skilly mindennapi szóhasználatában alapvetésként a ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménye (Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD)) szolgál, mely az inkluzív, emberközpontú megközelítést hangsúlyozza.
Az egyezmény a személyeket, nem a fogyatékosságukat helyezi a középpontba. Az egyezmény teljes szövegét itt tudod elolvasni: https://crpd.hu/az-egyezmeny-szovege-hu/
Keretezzük újra közösen a fogyatékossággal élő emberekről alkotott képet! Ennek egyik alapvető eleme, hogy megfelelő, helyes és tiszteletteli módon hivatkozunk rájuk.