Skip to main content

A Skilly egyik alapvető célkitűzése, hogy minél inkább láthatóvá tegye a munkahelyi inklúzió és sokszínűség hasznosságát, amely a speciális igények figyelembevételén alapszik, és egy olyan munkahelyi kultúrát és környezetet alakítson ki, ami lehetővé teszi, hogy többek között autizmusban érintett emberek is biztonságosan és zökkenőmentesen tudjanak együttműködni neurológiai szempontból tipikusan működő emberekkel.

Április 2-án az Autizmus Világnapja is hasonló célokat tűz ki: láttatni a neurológiai szempontból diverz emberek autizmusban érintett közösségét, elfogadással és nyitottsággal fordulni feléjük.

Az Autizmus Világnapját az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) hívta életre, és a célja, hogy felhívja a figyelmet az autista személyekre, és segítse a társadalom tagjait abban, hogy jobban megértsék az autizmusban érintett embereket, valamint az érintettek mindennapi kihívásait. A világnapot szeretnénk annak dedikálni, hogy konkrét példákon keresztül eloszlassuk a tévhiteket és elősegítsük a társadalmi diskurzust, amely egy inkluzív társadalom irányába történő fontos lépés. 

Az Autizmus Világnapja az évek során nemcsak egy tudatosságnövelő eseménnyé vált, hanem egyben szimbolizálja a globális összefogást is. A célja, hogy támogassa az autizmussal élőket és családjaikat, hogy érezzék, a társadalom törődik velük, és hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a megfelelő szolgáltatások és lehetőségek. Az ENSZ kezdeményezése arra is nagy hangsúlyt fektet, hogy az autizmussal élők jogai és méltósága biztosítottak legyenek, és hogy inkluzív társadalmat építsünk, ahol mindenki egyenlő eséllyel élhet.

Oravecz Lizanka, gyógypedagógus, informatikus, autizmusban és ADHD-ban érintett tapasztalati szakértő így beszél nyílt munkaerőpiaci megéléseiről a speciális igényei tekintetében:

“A feladataim során előnyben részesítem az írásbeli kommunikációt, mivel a hallás utáni szövegértésem és a munkamemóriám nem elég erős ahhoz, hogy hatékonyan követhessem a verbális utasításokat. Szóbeli kommunikáció során, feladathelyzetben, fontos számomra, hogy a beszéd világos és egyértelmű legyen, és a részletek már az elején elhangozzanak. Az irónia és szarkazmus kerülése is segít, mivel nehezen értem meg az ilyen jellegű megnyilvánulásokat, és a munkamemóriám nem segít, hogy utólag összerakjam ezeket a verbális utalásokat.

Szeretem, ha a munkaelosztás előre bejósolható, például ha valami fontos információval, változással kapcsolatban előre értesítenek, hogy tudjam, ha valami nem szükséges, vagy hamarabb kell valamit elvégeznem. Az apróbb változások is könnyen kizökkentenek, ezért igyekszem mindent előre tisztázni. Bármiféle változtatásról, akár kisebb, akár nagyobb, fontos számomra, hogy előre tájékoztassanak, mivel ez segít abban, hogy fel tudjak készülni és ne érjen váratlanul.
A feladathelyzeteken kívül a kölcsönös tisztelet az, ami alapvető számomra a munkakapcsolatokban.”

Ez a világnap tehát nemcsak a figyelemfelkeltésről szól: elindíthat kezdeményezéseket, folyamatokat a munkahelyeken, mert a tabumentes kommunikáció eloszlathat olyan tévhiteket és félelmeket, amik eddig gátolták a kezdeményezést autista emberek alkalmazásában. 

Metykó Zsófia marketing vezető így mesél a munkahelyi tapasztalatairól:

“Az én kollégáim az első perctől nagyon nyitottan és érdeklődően álltak az autizmusomhoz, annál is inkább, mert a többségük – az emberek nagy részéhez hasonlóan – korábban nem találkozott az autizmus az enyémhez hasonló megnyilvánulási formájával, vagy úgy egyáltalán: felnőtt autista nővel. Egyébként is híve vagyok annak, hogy mindenki képviselje a saját igényeit és szükségleteit a környezetében, ezért amikor alkalom adódott rá, egyes sajátosságaimhoz az idegrendszeri működési hátterét is hozzáfűztem magyarázatként. 

Azt gondolom, hogy ahhoz, hogy őszintén, tabumentesen tudtunk erről beszélgetni, mind a két fél kellett: a kollégáim is a kedves, nyitott, ítélkezésmentes állapotból érdeklődtek, és én is magabiztosan, komfortosan és büszkén viselem a működésemnek ezt a vetületét is, szívesen beszélek róla. Azért is dolgoztam szívesen ezzel a csapattal, mert kölcsönösen meg tudtuk osztani egymással a saját működésünk „furaságait”, hiszen mindenkinek van ilyen, tehát az, hogy az én idegrendszeri működésemről beszéltünk, nem egy egyoldalú, kiszolgáltatott „vizsgálódás” volt, hanem kölcsönös megnyílás a másik felé.”

A Skillyben fontos célkitűzés, hogy a potenciálisan nagy társadalmi hatással bíró vállalatok olyan munkahelyi környezetet és szervezeti kultúrát hozzanak létre, amely alkalmas arra, hogy autista személyek önállóan tudjanak dolgozni, így teljes jogú, autonóm személyekként működhetnek a társadalomban.

Megszakítás