Skip to main content

A Skillyben azon dolgozunk, hogy az elszánt és szorgalmas fogyatékossággal élő emberek szakmai és soft képességeit fejlesszük és a hozzájuk leginkább passzoló, kihívásokkal és jutalmazó pillanatokkal teli munkahelyet találják meg a nyílt munkaerőpiacon. Na de mégis hogyan működik ez az összekapcsolás? Röviden és egyszerűen elmagyarázzuk!

A folyamat neve: Fast track

A leggyakoribb út, hogy a cégek megkeresnek minket, hogy szeretnének megváltozott munkaképességű kollégát felvenni, és felteszik nekünk a kérdést, hogy ehhez mik a teendők, hogy lesz ez hosszútávon jó a vállalatuknak és az MMK kollégának is. A folyamat általában egy hatékony és gyors akadálymentességi felméréssel indul, amely során egy szakmai csapat bejárja a helyszínt, és megállapítja, hogy a munkavégzés helyszíne, mondjuk a cég irodája mennyire akadálymentes, és javaslatokat tesz további akadálymentességi átalakításokra. Ez a bejárás általában két óra alatt meg is van. Szerencsére az új építésű irodaházak esetében már az épületek tervezésekor odafigyelnek arra, hogy például kerekesszékkel is kényelmesen lehessen közlekedni az irodán belül, illetve legyen akadálymentes mosdó – ezek mind nagyon alapvető és evidens szükségletek. De gondolni kell a szoftverek és egyéb technikai akadálymentességére is, illetve akár olyan munkahelyi kultúra kialakítására is, mint az alapos és megfelelő visszajelzés, vagy a pontos kezdés. De ne szaladjunk ennyire előre.

munkahelyi akadálymentesítés

Ezután a befogadó csapattal interjúkat és kérdőíveket veszünk fel, a tabumentes, nyílt és elfogadó kommunikációs tér kialakítása érdekében. Így mi is pillanatatképet kapunk az adott cég szervezeti kultúrájáról, megváltozott munkaképességű emberekhez való hozzáállásáról, a diverzitásról kialakult tapasztalatokról, illetve a vállalat munkatársainak is lehetőséget biztosítunk megosztani a gondolataikat, eloszlatni a félelmeiket, és feltenni tabunak számító kérdéseket. 

Azt tapasztaljuk, hogy ahol a nyílt és erőszakmentes kommunikáció és az egyéni igények figyelembevétele az alapvető munkahelyi kultúra része, ott könnyű dolgunk lesz a fogyatékossággal élő emberek speciális igényeiről beszélgetnünk. Ugyanis, amint elkészítettük a felmérést, és arról riportálunk is az adott cégnek, utána jelölteket küldünk a vállalat HR kollégáinak, akik aztán a saját felvételi eljárásukban végül kiválasztják a számukra leginkább szimpatikus és alkalmas leendő kollégájukat. 

A jelölteket jól ismerjük, hiszen a Skilly Karrier Akadémia programjainak résztvevői, alapos előszűrés és az adott munkalehetőséghez kapcsolódó előzetes egyeztetés után engedjük tovább a cégnek, meggyőződve az MKK kolléga alkalmasságáról és elszántságáról. Így az adott cég HR-esei már csak olyan jelöltekkel találkoznak, akik elkötelezettek, szakmailag és soft skillek területén is felkészültek, illenek a szervezeti kultúra elvárásaihoz, egyéni igényeiknek az adott munkahely megfelel, így nincs akadálya annak, hogy az adott pozícióban jól teljesítsenek. 

Welcome on board!

Innentől kezdve felgyorsulnak az események: ha megvan a megfelelő jelölt, akkor indulhat az onboarding, ahol szintén jelen vagyunk, és támogatjuk a beilleszkedést, az összeszokást. A leggyakoribb igény a cégek részéről, hogy tartsunk egy olyan interaktív tréninget, ahol a befogadó csapat fel tud készülni az MMK kolléga speciális igényeire, és kialakít egy olyan biztonságos teret, ahol bátran lehet beszélni a beilleszkedést érintő kérdésekről és meg lehet osztani a félelmeket is. 

Ezeket az onboarding, szemléletformáló tréningeket szakképzett és tapasztalt trénereink tartják, és arra nagyon büszkék vagyunk, hogy a kimagasló hozzáértés mellett az inklúzióra is figyelünk: a tréningeket minden esetben legalább egy fogyatékossággal élő tréner-szakember tartja. Ez azért fontos, mert meggyőződésünk, hogy hatalmas ereje van egy szakembert látni munka közben, aki mellesleg fogyatékossággal élő ember, sokunknak a többségi társadalomban nincs ilyen jellegű élménye.

munkahelyi akadálymentesítésHa megvolt a tréning is, akkor nincs más hátra, mint megkezdeni azt a csodálatos közös kalandot, amit immáron egy csapatként folytathatnak, és közben még nem is sejtik, hogy mennyi képesség és készség fog változni a közeljövőben. A fogyatékosság szempontjából is diverz teamek ugyanis bizonyítottan jobb problémamegoldók, rugalmasabbak és a csapattagok elköteleződése is növekszik. 

Csak lelkesíteni tudunk bennetek kedves vállalatok, hogy inspirálódjatok a sikersztorikból, és keressetek minket bizalommal, hogy együtt  dolgozzunk azért, hogy Magyarországon egy fogyatékosság szempontjából inkluzív és sokszínűbb munkaerőpiac jöhessen létre. Ez közös ügyünk, közös felelősségünk, ami egyrészt a professzionalitáson másrészt egymás igényeinek megértésén tud alapulni.

 

Megszakítás