Skip to main content

A Skilly Karrier Akadémia célja, hogy fejlődési lehetőségeket kínáljon a programokhoz csatlakozó, motivált fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű álláskeresőknek. Az Akadémia egyik meghatározó pillére a mentorprogram, amelynek a működését most részletesebben is bemutatjuk. 

A program célja

A mentorprogram legfontosabb célja, hogy egyéni figyelmet és pozitív megerősítést nyújtson azoknak a fogyatékossággal élő embereknek, akik kapcsolatban állnak a Skillyvel (Skillysek), és készen állnak arra, hogy elkötelezett mentor támogatásával tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a karrierjük a vágyott irányba fejlődjön, miközben megtapasztalják az egyenrangú,méltó kommunikációt is.

Emellett fontos szempont az is, hogy a folyamat a mentor számára is pozitív, megerősítő élmény legyen, hiszen ez jelentősen befolyásolja, hogy hogyan viszonyulnak a későbbiekben a fogyatékossággal élő emberekhez.

Hogyan válhat valaki mentorrá?

A Karrier Akadémiában rendszeresen (jellemzően tavasszal és ősszel, a szakmai képzésekhez igazodva) keresünk önkéntes mentorokat, akik szívesen szánnak 6-8 héten keresztül heti rendszerességgel időt arra, hogy egy fejlődni vágyó Skillys karrierjének építését támogassák. 

Az új mentorok toborzása jellemzően nyílt felhíváson keresztül zajlik, de annak is nagyon örülünk, ha korábbi mentoraink vállalkoznak újra erre a szerepre. Ez az elkötelezett önkéntesekből álló közösség rendkívül sokszínű: sokan közülük HR-területen dolgoznak, vagy ilyen tanulmányokat folytatnak, de van közöttük például több IT-szakember, pszichológus, tréner és más területek képviselői is. 

Minden leendő mentorral ismerkedő beszélgetést szervezünk, hogy többet megtudjunk a motivációjukról, érdeklőési körükről és a korábbi tapasztalataikról az önkénteskedés, valamint a fogyatékossággal élő emberekkel végzett munka kapcsán. A mentorok a folyamat elején egy közös képzésen, közben pedig szupervízión vesznek részt. Ezeknek az alkalmaknak kettős célja van: egyrészt lehetőséget teremt a mentorálással kapcsolatos élmények, kérdések és dilemmák megvitatására, emellett pedig az önkéntes mentorok közössége is értékes beszélgetésekkel és új kapcsolatokkal gazdagodik ilyenkor. 

Mentor és mentorált közös utazása

A mentorálási folyamat igazi ereje az egyéni találkozókban rejlik. Ekkor alakul ki az a (szakmai) kapcsolat mentor és mentorált között, aminek eredményeként nemcsak menő önéletrajzok és motivációs levelek, vagy naprakész Linkedin-profiok készülnek el, de a Skillys álláskeresők a közös gyakorlásnak és a mentoruktól kapott pozitív visszajelzéseknek köszönhetően magabiztosabbá válnak az állásinterjúk során is. Mindeközben pedig kölcsönösen tanulnak egymástól nyitottságot és empátiát. Ezek a kapcsolódások gyakran hosszútávon befolyásolják mindkét fél életét, mert a mentorok megtapasztalják, hogy milyen az, amikor valós változást hoznak egy fogyatékossággal élő ember életébe. A Skillysek pedig egy olyan értékes kapcsolattal gazdagodnak, ami hosszútávon is biztos pontként szolgálhat a számukra, amikor kihívásokkal szembesülnek a nyílt munkaerőpiaci munkavállalással. 

 

Megszakítás