A Skillyben küldetésünk, hogy hidat képezzünk a megváltozott munkaképességű emberek és a nyílt munkaerő piac között.
A hidat alapvetően három pillér tartja: az első pillér az üzleti szolgáltatások pillére, ami azt jelenti, hogy azon dolgozunk, hogy a vállalatok és cégek foglalkoztassanak a csapatukba illő fogyatékossággal élő embereket, és ehhez az összekapcsoláshoz, majd a felvételi folyamathoz nyújtunk segítséget a Fast track nevű szolgáltatásunkkal.
A második pillér a Karrier Akadémia, amely akadálymentesen hozzáférhető képzéseket nyújt fogyatékossággal élő embereknek. Hard skill és soft skill képzéseink is vannak, és mind azt ösztönzi, hogy gyakran a közoktatásból, felsőoktatásból, nyelvtanulásból és egyéb képzésekből kiszoruló emberek fejleszthessék tudásukat. A Karrier Akadémia hard skill képzései gyakran olyan céges együttműködésben jönnek létre, ahol kifejezetten olyan tudást sajátíthatnak el a résztvevők, amelyek kimondottan az adott cég profiljába is illeszkednek. Sok olyan példánk van, ahol a sikeresen elvégzett képzés után a résztvevő el is tudott helyezkedni az adott cégnél. Az utánkövetésekből pedig kiderült, hogy az adott csapat, ahova az MMK kolléga csatlakozott, felfrissült és a fogyatékosságról való gondolkodásmód egészen megváltozott. A jól működő csapatok pedig a cégnek is jót tesznek, elkötelezettebbek, végre lett egy közös ügyük. Ez pedig kihat a társadalom egészére is, ugyanis ha minél több fogyatékossággal élő ember tud elhelyezkedni nyílt munkaerőpiaci pozíciókban, annál láthatóbbak lesznek, ami fontos, hiszen mind ugyannak a társadalomnak a tagjai, joguk van dolgozni és joguk van ezáltal egy méltó életet élni.
A harmadik pillér pedig a sikerek kommunikációja, hogy az ügyünk minél inkább láthatóvá válhasson nagyobb társadalmi perspektívában is, és szélesebb társadalmi körben is megmutathassuk, az MMK emberek ugyanolyan értékes tagjai a társadalomnak, mint bárki más.
Társadalmi inklúzió a gyakorlatban
Amit az egyik legnagyobb erőnek érzünk a társadalmi változás elősegítésében, az a horizontális szemlélet: a fogyatékossággal élő ügyfeleinket egyenrangú partnernek tekintjük. Az együttműködésünk kiegyenlített: alapvetően nem egy patronáló, segítő szerepben lép fel a Skilly, hanem egyenlő jogú félként kezeli az MMK álláskeresőket. Gyakran már önmagában ez a fajta kapcsolódás nagy erővel bír, mert a fogyatékossággal élő emberek sokszor tapasztalják, hogy segíteni akarják őket – jó szándékkal -, amely feltételez egyfajta felülőről lefelé érkező kapcsolódást, amelyben pont ez az egyenrangúság nem tud megvalósulni. Ezt a partneri szemléletet képviseljük a céges ügyfeleinkkel való együttműködésünk során is, és a szemléletformáló tréningjeinken ezt a tudást igyekszünk átadni és megerősíteni. A visszajelzések alapján azt látjuk, hogy ez az fogyatékosság szempontjából is inkluzív szemlélet és partneri hozzáállás aztán számos más területre is kihat a csapatban. A céges a közösségekben a csapattagok rugalmasabban kezelik a kihívásokat, jobb problémamegoldók és a visszajelzési kultúra is rengeteget fejlődik. A Skilly mentor programja szintén ezt a szemléletet tekinti kiindulópontnak, és ebben az esetben is a visszajelzések arról számolnak be, hogy ez a partneri hozzáállás mennyire nem magától értetődő, de ha az ember ráérez, akkor az élet más területein is érződik a hatása.
Ezért javasoljuk, hogy akár cégként, akár magánemberként érdemes bekapcsolódni a Skilly nyújtotta lehetőségekbe, mert a fogyatékossággal élő emberekkel történő közös munka hatalmas erőt és lendületet visz a közösségekbe, ami által az inkluzív gondolkodásmód gyakorlattá válik.
Az akadályokat és kialakult negatív sztereotípiákat gyakran az információhiány okozza, hiszen előfordulhat, hogy valaki még nem is találkozott fogyatékossággal élő emberrel, nincs személyes kapcsolata, saját élménye. A mentorprogramban való részvétel alapjaiban tudja megváltoztatni egy ember kapcsolódását a fogyatékossággal élő emberekhez, egy munkahelyi közösségben pedig az egész szervezetre kiható pozitív változásokat tud generálni egy MKK kolléga integrálása – hosszútávon pedig ez tud társadalmi változást létrehozni, hiszen a sok jó példa motiválja a többi munkahelyi közösséget is arra, hogy legyenek diverz csapat fogyatékosság szempontjából is.
Ebben segítünk mi, megtenni az első lépéseket, hidat képezni a változásra nyitott vállalati szféra és az elszánt fogyatékossággal élő emberek között.