Skip to main content

Bemutatjuk Ormódi Róbertet, a Skilly operatív vezetőjét. Honnan érkezik és mik a céljai? Rövid interjúnkból kiderül.

Miért fontos számodra az ügy, amit a Skilly képvisel?

Nagyothallóként magam is megváltozott munkaképességű, illetve fogyatékossággal élő  személynek minősülök. Én is megtapasztaltam a társadalmi és rendszerszintű diszkriminációt és az indokolatlan skatulyázást az élet különböző területein. Legyen szó a köznevelésben való úgynevezett integrált tanulásomról, a kortárscsoportokban való részvételemről, vagy akár a munkaerőpiacon történő boldogulásomról.

A Skilly a hozzám hasonló állapotú, élethelyzetű emberek érdekében a valódi munkaerőpiaci esélyegyenlőségért dolgozik és ezáltal egy befogadóbb és szolidárisabb társadalom  létrejöttét támogatja.

A Skilly, mint társadalmi vállalkozás e vágyott munkaerőpiaci és társadalmi jövő megteremtéséért tesz a maga eszközeivel, amire mindannyiunknak – nemre, faji hovatartozásra, bőrszínre, nemzetiségre, anyanyelvre, vallásra vagy világnézetre, családi állapotra, szexuális irányultságra, nemi identitásra, életkorra, fogyatékosságra és egészségi állapotra tekintet nélkül – szükségünk van a teljes élet megéléséhez! 

Az előbb taglalt szervezeti missziót immár a Skilly operatív vezetőjeként támogatva azt szeretném elérni, hogy a fogyatékossággal élő személyek között általánosnak mondható rossz tapasztalatokat már ne érezzék következő generációk tagjai. 

Honnan érkezel a Skillyhez?

A fogyatékosságügyi érdekvédelmi területen dolgoztam közel 15 évet. Ezen belül is a magyarországi hallássérült személyek közösségi életét szervező, azok érdekvédelmét és akadálymentességi igényeit ellátó Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségénél (SINOSZ). Ennél a több, mint 117 éves kiemelten közhasznú egyesületnél több szolgáltatás működtetőjeként dolgoztam, majd végül 10 éven keresztül voltam az egyesület igazgatója.

Ezen időszak alatt testközelből láthattam a siket és nagyothalló, így megváltozott munkaképességű emberek élethelyzetét, szükségleteit. Nagyszerű munkatársakkal közösen gondolkozhattam azon, hogy hogyan lehet a körülményekhez és a szervezet lehetőségeihez képest javítani a helyzetükön, valamint azon, hogy a valid szükségleteket kielégítsük. 

Az egyik ilyen együttgondolkozási folyamat eredménye a ma KONTAKT Tolmácsszolgálatként ismert innováció, amely 2014 óta szolgálja ki online az azonnali jelnyelvi tolmácsolási igényeket. Ugyanitt tapasztalatokat szereztem a célcsoport érdekvédelmének ellátásában a különböző fórumokon.

Azt követően szervezetfejlesztési feladatokat láttam el a mai Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) jogelődjénél, ahol a fentebb taglalt tapasztalatokat építhettem be a szervezet szolgáltatásainak fenntarthatóságát, innovációját célzó tanulmányok, döntéselőkészítő anyagok kidolgozásába.

Legutóbb a család- és gyermekjóléti szolgáltatások területén – ismét az ügyfelek kiszolgálásának a szintjén – dolgoztam azon, hogy a rászoruló személyek munkába helyezési esélyeit javítsam.

Ormódi Róbert - operatív vezető

Mit gondolsz arról, hogy a Skilly 3 fő területtel is foglalkozik párhuzamosan? Céges szolgáltatások, MMK álláskeresők és szemléletformálás?

A Skilly magyar viszonyok között unikálisan valósítja meg azt, hogy egyszerre szolgáltat és személetet formál mind a befogadó, mint a befogadott fél esetében. 

A befogadó, azaz a jó képességű, motivált megváltozott munkaképességű munkavállalót alkalmazni kívánó fél esetében a testreszabott szolgáltatások biztosítása során fejleszti a szervezeti kultúrát, a céges fizikai és kommunikációs környezetet olyan szintre, ahol már jól és konstans módon tud teljesíteni a felvett MMK munkatárs.

A befogadott, azaz a fogyatékossággal, vagy tartós betegséggel élő álláskereső személyek esetében a Skilly személyre szabott, a munkahelyi boldoguláshoz nélkülözhetetlen nyelvi és soft skillek “növesztésében”, valamint a végzettségi szintjüknek, érdeklődésüknek megfelelő szakmai képzések, valamint mentorálási programok szervezésével támogatja a személyes és szakmai fejlődésüket.

És ne feledkezzünk meg az eddig meg nem nevezett harmadik félről sem, ez pedig a tágan vett társadalom. A közvélekedés akkor lesz reális az MMK személyek képességeikkel, az alkalmazásukban rejlő lehetőségekkel kapcsolatban, ha mind több olyan találkozási pontot teremtünk, ahol online, vagy offline, de találkoznak a fentebb említett 2 fél tagjai és gondolatokat, tapasztalatokat tudnak cserélni.

Társadalmi vállalkozásunk ezeket a találkozási pontokat teremti meg fenntartható módon a céges partnerekkel, szakértő partnereinkkel, a karrier mentorainkkal és az önkénteseinkkel együtt dolgozva.

Mi a legfőbb célod az új pozícióban?

Nem pozícióban gondolkozom, hanem feladatokban. A Skillyben mindenki azért dolgozik, hogy egy igazságos, szolidáris társadalom épüljön a kiszolgált ügyfelek, a munkánkat támogató önkéntes szakemberek, az együttműködő üzleti és stratégiai partnerek, valamint a tágabb közösség közreműködésével. 

Az a célom, hogy a vágyott, társadalmi szintű jövőkép elérését úgy támogassam az operatív vezetői munkakörben, hogy hatékonyan és fenntartható módon, minden érintett féllel partnerségben temessük be a megváltozott munkaképességű, vagy tartós beteg álláskeresők és a munkát adó piaci szereplők közötti szakadékot.  

Megszakítás